Loading...
یکشنبه 27 اسفند 1396 - 29 جمادی الثانی 1439
error_text
پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی صانعی :: کتابخانه فارسی
صفحه اول  کتابخانه فارسی > ياد يار پنجاه ساله > اندازه قلم
۱  ۲  ۳ 
بارگزاری مجدد   
پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی صانعی :: پيام تسليت حجت الاسلام و المسلمين حسن يوسفي اشكوري‌

پيام تسليت حجت الاسلام و المسلمين حسن يوسفي اشكوري‌

بسم الله الرحمان الرحيم‌

محضر حضرت آيت الله العظمي حاجي شيخ يوسف صانعي دامت بركاته‌

با عرض سلام و تحيت و ارادت به مقام مرجعيت ديني و آرزوي سلامتي و كاميابي بيشتر در كسب رضايت خالق و خدمت به خلق.

درگذشت همسر و همراه و در واقع همرزم شما سركار بانو شفيعي (صانعي) را به‌ ‌شما و فرزندان و بازماندگان و بيت مرجعيت صميمانه تعزيت و تسليت مي گويم و‌ ‌براي تعالي روح آن فقيده و آمرزش و رحمت و مغفرت آن بانو و شكيبايي و‌ ‌استواري بازماندگان و پاداش خير به ويژه براي حضرتعالي به درگاه ذات باري‌ ‌دعا مي كنم.

به تجربه تاريخ مي توان با قاطعيت گفت كه همسر شما، مانند ديگر همسران‌ ‌شخصيت هاي مبارز و مجاهد، در كنار شخصيتي چون شما نقش مهم و مؤثر چندگانه‌ ‌ايفا كرده است. از يك سو به عنوان همسري فداكار و مهربان، از سنخ بانوي‌ ‌بزرگ اسلام خديجه و فاطمه، تيماردار همسر پر تلاش و فرزندان بوده و از سوي‌ ‌ديگر در اشكال مختلف همراه و همدل با همسري مجاهد خود بوده و او را در عرصه‌ ‌هاي مختلف علمي و اجتماعي و سياسي طولاني ياري كرده است. نقش زناني چنين‌ ‌گرچه در تاريخ چندان برجسته و پر آوازه نيست اما در زير پوست تاريخ منجمد و‌ ‌در لابلاي سطور نانوشته كتاب قطور و پر فسانه تاريخ، نقش و عملكرد درخشان زناني آگاه، بيدار، هوشمند، اهل ايثار، دلير، صبور و مشوق پيشتازان بر‌ ‌آگاهان و بيداران و به ويژه بر مورخان پوشيده نيست.

‌بي گمان همسر شما از اين شمار زنان است. حضرتعالي عمري را در مجاهدتهاي‌ ‌مستمر علمي و سياسي و انقلابي گذرانده ايد و در اين دوران پر خطر و خطير‌ ‌همسر شما يار و مددكار شما بوده و در رنجها و مصائب بر آمده از دشمن و دوست‌ ‌غمخوار و همرزم شما بوده است. در اين ميان شايد دوران چند سال اخير براي‌ ‌شما و ايشان از هر زماني دردناك تر و دشوارتر بوده است.

اما حضرت استاد! به رغم اين نامهرباني ها عرض مي كنم كه بزرگاني چون زنده ياد آيه الله العظمي منتظري و حضرتعالي و اندك شماران ديگر، به ميزان‌ ‌بيداري و بيدارگري و حمايت از مطالبات انساني و آزاديخواهانه ملت ايران و‌ ‌دفاع از حقوق به تاراج رفته مظلومان، هم نزد ذات باري و عدل و عادل مطلق و‌ ‌حامي عدالت و انصاف سرفرازيد و هم در نزد تمام عدالت خواهان و مظلومان محترم و معززيد و در نتيجه نام نيك شما در تاريخ‌ ‌ايران و اسلام به يادگار خواهد ماند. شعار "مجتهد واقعي/منتظري، صانعي" سبز‌ ‌پوشان خيابانها و دانشگاههاي ايران گواه اين ماندگاري و در عين حال نشان‌ ‌قدرشناسي مردم است. چنان كه نام نيك عالمان نيك انديش و نيك كردار جنبش‌ ‌مشروطيت ايران پس از بيش از صد سال هنوز برجاست و مورد احترام تمام‌ ‌آزاديخواهان است.

‌اما بايد عرض كنم كه رسالت عالماني چون شما به پايان نرسيده است. هنوز‌ ‌جنبش مدني سبز در نيمه راه و شايد هم در آغاز راه خود قرار دارد و از‌ ‌فقيهاني چون شما دو انتظار اساسي و مهم مطرح است: در مرحله نخست اجتهاد‌ ‌علمي و فقهي زنده و بايسته، حداقل آن گونه كه در برخي مجتهدان بصير و اصولي‌ (‌از جمله محقق اردبيلي كه مورد علاقه و توجه شماست) سنت بوده است، و ديگر،‌ ‌در كنار مردم بودن و حمايت گسترده و مؤثر از مردماني كه دنبال عدالت و‌ ‌آزادي و اجراي قانون حول اصول بنيادين انقلاب اسلامي 57 هستند.

در عين حال بايد تأكيد كنم كه كه در شرايط كنوني ايران و جهان اسلام، ملك و‌ ‌ملت چه اندازه به افكار نو و اجتهادهاي راهگشاي شما و مانند شما نياز‌ ‌دارد. گرچه فضاي نا مساعد حاكم بر حوزه ها و نيز شرايط اختناق آميز امنيتي‌ ‌حكومتي، اجتهاد واقعي و اصيل را بر نمي تابد اما به گمانم مانع بزگ تر در‌ ‌مسير اجتهاد راهگشا و نوانديشانه به طور سنتي "شهرت فتوا" و "اجماعهاي ناموجه" خانه كرده در اذهان فقيهان و گره خورده بر زبان عالمان است كه از‌ ‌دليريهاي اجتهادي و كارآمدي فتوا مي كاهد، از اين رو بايد اذعان كرد كه‌ ‌امروز جز با "شجاعت فتوا"، البته اجتهاد و فتواي مبتني بر قواعد اصيل ديني و‌ ‌قرآني، نمي توان گرهي از گرههاي بيشمار فكري و اجتماعي جامعه ديندار گشود. خوشبختانه حضرتعالي هم به قدر كافي از شجاعت فقهي بهره داريد و هم از‌ ‌بصيرت اجتماعي و دليري سياسي.

از خداوند براي شما صبر صابران و سلامتي و عمري دراز همراه با موفقيت آرزو مي كنم.

حسن يوسفي اشكوري

‌شنبه 8 بهمن 1390

عنوان بعدیعنوان قبلی
ویژگی‌های مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی(رحمة الله عليه) در نگاه حضرت آيت الله صانعي (مدظله العالي)
سالیان طولانی باید بگذرد تا از یاران امام یکی مثل آیت الله هاشمی پیدا شود ...

گفتاری از حضرت آیت الله العظمی صانعی (مدظله العالی) به مناسبت شهادت رئیس مذهب جعفری حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام)
امروزه معجزه اسلام ، طرفداری از حقوق بشر است و اگر این معجزه خوب بیان شود، دنیا به طرف اسلام گرایش پیدا می‌کند. ...